czerwiec
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty to problem przede wszystkim dla jego rodziców. Wielu zastanawia się, jak często należy odwiedzać dentystę ze swoimi pociechami oraz kiedy powinni zdecydować się na pierwszą wizytę w gabinecie. W tym artykule skupiamy się na tym temacie udzielając najważniejszych wskazówek skierowanych do młodych rodziców.
Warto rozpocząć myślenie o pierwszej wizycie dziecka u dentysty gdy zaczną pojawiać się pierwsze wyraźne zęby – czyli już mniej więcej w 7-8 miesiącu życia. Podczas wizyty lekarz dentysta przeprowadza wszelkie niezbędne badania w obrębie jamy ustnej oraz udziela porad młodym rodzicom dotyczącym troski o uzębienie na tym etapie. Ponadto powinien również zalecić termin kolejnej wizyty.
Nie należy ignorować znaczenia uzębienia mlecznego. Wielu rodziców ma do niego bardzo bagatelizujące podejście, uważają, że skoro zęby te i tak wypadną, to nie należy się nimi martwić. Nic bardziej mylnego. Zęby mleczne są o wiele bardziej podatne na rozwój próchnicy, a tym samym – mogą prowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń w obrębie dziąseł. Szczególnie jeśli są nieleczone, mogą stanowić zagrożenie dla tkanek znajdujących się w pobliżu.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często należy odwiedzać dentystę. Standardowo przyjmuje się, że 2 wizyty w ciągu roku pozwalają zachować uzębienie w dobrym stanie oraz skutecznie przeciwdziałają rozwojowi poważniejszych ubytków. Nie należy odwiedzać dentysty rzadziej niż raz do roku, nawet jeśli uzębienie wykazuje nienaganny stan.
Podczas pierwszej wizyty warto zapytać lekarza dentystę o wskazówki dotyczące czyszczenia zębów u najmłodszych oraz potencjalnych zagrożeń, jakich należy unikać. Najczęściej lekarze zalecają, aby szczotkować delikatnie ząbki już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków. Jeśli uzębienie dziecka jest pełne i jest w stanie samodzielnie realizować codzienną troskę o ich higienę, warto pomyśleć o nauczeniu go stosowania dodatkowych narzędzi – nitki dentystycznej oraz płynów do jamy ustnej.
Wizyta z dzieckiem u dentysty to także okazja by zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w rozwoju uzębienia i dopytać lekarza o możliwość przeciwdziałania ich pogłębieniu. Rodzice często wykorzystują tę sytuację, by dopytać dentystę o skuteczne metody zachęcające dzieci do mycia zębów. Lekarz może polecić stosowanie rozwiązań łączących higienę z zabawą – na przykład stosowanie płynów i past barwiących zęby.
Na koniec warto podkreślić, że na stan uzębienia najmłodszych olbrzymi wpływ mają ich nawyki dotyczące nie tylko higieny, ale również żywieniowe. Dobra dieta zmniejsza ryzyko uszkodzenia zębów, a zarazem wspiera ich prawidłowy rozwój. Zaleca się przede wszystkim unikanie nadmiaru cukrów, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa zębnego. Powstałe ubytki można odbudować – pomocny będzie wapń, którego dużą ilość znajdziemy m.in. w produktach mlecznych.