Technologie stosowane w nowoczesnym leczeniu kanałowym
Nowoczesny mikroskop stomatologiczny
Do leczenia kanałowego pod mikroskopem w naszej Klinice stosujemy mikroskopy Zeiss OPMI Pico to światowa optyka pozwalająca zobaczyć więcej, a widzieć więcej znaczy dokładniej leczyć. Mikroskop powiększa obraz i zwiększa precyzję leczenia. Umożliwia odnajdywanie niewidocznych gołym okiem kanałów, udrażnianie kanałów niedrożnych, diagnostykę pęknięć i złamań korzenia, naprawę uszkodzeń zęba, wyjmowanie złamanych narzędzi lub wkładów koronowo – korzeniowych.Tomografia komputerowa
Najnowocześniejsztym i doskonałym, dodatkowym badaniem rentgenowskim jest stomatologiczna tomografia wiązki stożkowej (z ang. Cone Bone Computered Tomography, w sktórcie CBCT). Badanie CBCT to trójwymiarowy, przestrzenny obraz dzięki czemu lepiej widać zmiany zapalne, złamania pionowe korzeni, dodatkowe kanały czy złamane narzędzia. Ponieważ jest to badanie warstwowe, nie ma problemu diagnostycznego wynikającego z nakładania się struktur anatomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego, płaskiego zdjęcia rtg. Uwzględniając fakt, że rzetelna diagnostyka stanowi podstawę wszelkich dalszych poczynań terapeutycznych to badanie CBCT coraz częściej jest standardowym postępowaniem diagnostycznym przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.Leczenie kanałowe w koferdamie
Bardzo ważną czynnością przed podjęciem leczenia kanałowego jest odizolowanie zęba od środowiska jamy ustnej. Najskuteczniejsze zapewnienie suchości w obrębie leczonego zęba gwarantuje koferdam (ślinochron). Do zalet koferdamu należy również ochrona pacjenta przed narzędziami i płynami do odkażania kanałów. Leczenie w koferdamie przyczynia się również do skrócenia zabiegu, ponieważ nie ma konieczności wymiany wałków ligniny.Pomiar długości kanału przy użyciu endometru
Jednym z warunków prawidłowego leczenia endodontycznego jest ustalenie długości roboczej leczonego zęba. Długość robocza jest to odległość między punktem referencyjnym na koronie zęba, a otworem fizjologicznym kanału. W naszej klinice do określenia długości kanału wykorzystujemy endometr Raypex 6 firmy VDW . Endometry Raypex 6 pozwalają na dokładne i powtarzalne pomiary w trakcie leczenia kanałowego i są niezbędne w nowoczesnej endodoncji.Opracowanie przy pomocy narzędzi rotacyjnych
Narzędzia kanałowe możemy podzielić na ręczne i maszynowe (rotacyjne). Narzędzia różniące się grubością i kształtem – umożliwiają udrożnienie oraz poszerzenie światła kanału poprzez zeskrobanie z niego zębiny. Podczas opracowywania kanałów stomatolog najpierw sięga po narzędzie o najmniejszej średnicy, a następnie stosuje coraz większe rozmiary. Rozmiary narzędzi oznaczane są kolorami: różowym, szarym, fioletowym, białym, żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym i czarnym. Narzędzia rotacyjne (maszynowe) nadają precyzyjny kształt opracowywanego kanału oraz znacznie skracają czas zabiegu.Wypełnienie kanałów ciekłą gutaperką
Leczenie kanałowe w naszym Gabinecie finalizujemy poprzez wypełnienie opracowanych kanałów gutaperką na ciepło, do czego służy urządzenie SuepEndo B&L. Urządzenie SuepEndo B&L jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu umożliwia wprowadzenie uplastycznionego wypełnienia bezpośrednio do kanału korzeniowego zapewniając jego możliwie szybkie i precyzyjne wypełnienie. Dodatkową zaletą oferowanej metody jest plastyczność wypełnienia – gutaperka bardzo dobrze dopasowuje się do anatomicznego kształtu kanału zębowego, co pozwala uzyskać naprawdę szczelne wypełnienie na całej jego długości.Odpowiedź na pytanie o liczbę kanałów w jednym zębie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O ile liczba korzeni jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju zęba, o tyle liczba kanałów stanowi cechę osobniczą. (To znaczy, że u każdego pacjenta ten sam ząb może mieć inną liczbę kanałów.) Nie istnieje również żaden uniwersalny sposób rozchodzenia się kanałów w zębie. Tak naprawdę kanały mogą występować w różnej konfiguracji, co czyni leczenie endodontyczne bardzo wymagającym.
Kanały w zębie – możliwa konfiguracja
Jedna z konfiguracji kanałów w zębie zakłada, że z jednej komory zęba mogą wychodzić dwa oddzielne kanały, które w przestrzeni korzeniowej łączą się w jeden, a następnie w okolicach wierzchołka korzenia ponownie rozdzielają, tworząc tym samym dwa odrębne otwory.
Statystycznie najczęstsze są poniżej podane liczby kanałów:
Jedynki i dwójki górne i dolne: jeden kanał
Trójki górne i dolne: jeden kanał
Czwórki i piątki dolne: jeden kanał
Czwórki i piątki górne: dwa kanały
Szóstki, siódemki i ósemki: trzy lub cztery kanału, rzadziej jeden, dwa lub pięć
Liczba kanałów wpływa na stopień trudności oraz czas trwania leczenia.
Wraz z liczbą kanałów wydłuża się stopień trudności oraz czas trwania zabiegu. A co za tym idzie, również cena zabiegu.
Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że w jest ono w pełni bezbolesne.
Przez kilka dni po leczeniu kanałowym, w wyniku podrażnienia płynami do płukania, narzędziami do opracowania kanału i materiałami wypełniającymi, ząb może dawać niewielkie dolegliwości bólowe, może reagować bólem na nagryzanie lub na dotyk. Taka tkliwość zęba zwyczaj występuje przez 1-3 dni po leczeniu, rzadko przez 7-14 dni.
Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzenni i stanu miazgi wewnątrz kanału korzeniowego. W nieskomplikowanych przypadkach wystarczy jedna wizyta, w trudniejszych dwie lub trzy wizyty.
Na koszt leczenia ma wpływ wiele czynników:
Endodoncja charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia, o czym świadczy fakt, że aż w ok. 97% przypadków pacjent jest w stanie utrzymać leczony kanałowo ząb przez długi okres czasu. Tak naprawdę to, jak długo uda się utrzymać wyleczony ząb zależy od wielu czynników, m.in. szczelnej i wytrzymałej obudowy zęba po leczeniu oraz stanu dziąseł. Po zakończeniu leczenia stomatolog nie jest w stanie jednoznacznie określić, kiedy ząb będzie musiał zostać usunięty.
Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek spadku odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.
Mimo że leczenie endodontyczne może się nie udać, a ząb w ostatecznym rozrachunku i tak trzeba będzie usunąć, podjęcie ryzyka leczenia kanałowego i związanych z nim kosztów jest w pełni uzasadnione. Ekstrakcja zęba jest bowiem wyborem o wiele bardziej kosztownym i obarczonym znacznie większymi konsekwencjami. Koszt leczenia implantologicznego w przypadku pojedynczego braku zębowego sięga nawet kilku tysięcy złotych, zaś niewypełnienie luki pozostającej po usuniętym zębie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w łuku zębowym.
Ósemki są dodatkowymi zębami, natomiast jeżeli są prawidłowo, pionowo ustawione w łuku zębowym są tak samo wartościowym zębem jak każdy inny. Szczególnie wartościowe i potrzebne są w przypadku brakującej szóstki lub siódemki.
Zazwyczaj ósemki mają trudniejszą anatomię, bardziej zmienną liczbę kanałów i trudniejszy dostęp do kanałów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala prawidłowo opracować i wypełnić wszystkie kanały, zwiększając szansę na długoletnie utrzymanie zęba.
© BemowoDental 2021