Bemowodental

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – BemowoDental Warszawa

Jeżeli szukają Państwo specjalistycznej opieki dentystycznej, to klinika stomatologiczna BemowoDental Clinic jest miejscem, w którym otrzymacie stosowną pomoc, prawdopodobnie najlepszą na terenie całej Warszawy. W naszej szerokiej ofercie znajduje się między innymi leczenie kanałowe oraz wymagające zastosowania specjalistycznego sprzętu leczenie kanałowe pod mikroskopem. Endodoncja, czyli leczenie kanałowe jest metodą często wykorzystywaną przez stomatologów, a nowoczesne metody poprawiają jej skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki niej możliwe jest zapobiegnięcie usunięciu zęba w momencie, kiedy jego miazga jest na tyle zainfekowana, że nie ma możliwości jej uratowania. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na dokładne wyleczenie zęba, co zapobiega konieczności stosowania implantów lub protez zębowych.

Mikroskopowe leczenie kanałowe (endodontyczne) – BemowoDental Warszawa

 1. LECZENIE KANAŁOWE
 2. WSKAZANIA
 3. PRZEBIEG
 4. TECHNOLOGIE
 5. PYTANIA
Leczenie kanałowe inaczej nazywane leczeniem endodontycznym to metoda leczenia stomatologicznego stosowana w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi zęba z jego komory oraz kanałów, a następnie ich dezynfekcji i wypełnieniu specjalnym materiałem. Wypełnieniem powszechnie stosowanym w leczeniu endodontycznym jest gutaperka. Główną zaletą leczenia kanałowego jest możliwość zachowania martwego zęba przez długi czas, bez konieczności martwienia się o ewentualne objawy niepożądane. Warunkiem sukcesu leczenia endodontycznego jest prawidłowe opracowanie kanałów oraz ich odpowiednie zabezpieczenie. Ze względu na zakres inwazyjności metody leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

W BemowoDental Clinic do każdego leczenia kanałowego wykorzystujemy mikroskop stomatologiczny, który daje możliwość 40x powiększenia. Uznajemy, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest standardem i nie doliczamy żadnych dodatkowych opłat za wykorzystanie mikroskopu.

Posiadamy nowoczesny sprzęt, narzędzia  oraz materiały do leczenia kanałowego. Jesteśmy doświadczonym zespołem lekarzy endodontów, z długoletnim doświadczeniem, ciągle podnoszącym kwalifikacje zawodowe na licznych kursach i konferencjach naukowych. Zajmujemy się leczeniem trudnych przypadków leczenia kanałowego:
 • usuwanie złamanych narzędzi,
 • udrażnianiem zobliterowanych kanałów,
 • opracowaniem zakrzywionych kanałów,
 • zamykaniem perforacji, odnajdywaniem dodatkowych kanałów
 • usuwaniem wkładów koronowo-korzeniowych.
Znajdująca się w dzielnicy Bemowo klinika stomatologiczna to nie tylko leczenie kanałowe pod mikroskopem. Nasi lekarze zajmują się między innymi profilaktyką, do której można zaliczyć usuwanie kamienia lub wybielanie zębów nowoczesną metodą Beyond. Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie i preparatach renomowanych marek, czemu zawdzięczamy ugruntowaną pozycję na stomatologicznej mapie miasta Warszawa. Serdecznie zapraszamy.

Wskazania do leczenia kanałowego

leczenie kanałowe Zęby wymagają leczenia kanałowego z różnych przyczyn. Do najczęstszych nalezą:
 • głęboka próchnica drążąca w kierunku komory miazgi,
 • zapalenie miazgi,
 • zgorzel miazgi,
 • urazy zęba,
 • patologiczne starcie zębów,
 • głęboka kieszonka dziąsłowa,
 • obumarcie zęba pod wpływem głębokiego wypełnienia (plomby),
 • głęboki ubytek przyszyjkowy,
 • obumarcie zęba pod wpływem innych patologicznych czynników.
Ząb zakwalifikowany do leczenia kanałowego może to być  zarówno ząb objawowy – bolący, jak również zainfekowany, niebolący, nieobjawowy. Ból może być samoistny, pulsujący, bywa, że budzi w środku nocy. Może też występować silna nadwrażliwość na zimne lub gorące bodźce albo ból podczas nagryzania. Czasem puchnie dziąsło wokół zęba lub tworzy się przetoka ropna na dziąśle. Bardzo często nie ma żadnych objawów bólowych i dopiero podczas doczyszczania ubytku próchnicowego okazuje się, że miazga została już zaatakowana przez bakterie. Czasem tylko na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest stan zapalny przy korzeniu zęba, który nigdy wcześniej nie bolał. Do leczenia kanałowego ponownego, w środowisku medycznym zwanym reedno, kwalifikujemy zęby, które w przeszłości zostały wyleczone nieprawidłowo. Taka sytuacja występuje w przypadku niedopełnionych kanałów, złamanych narzędzi w kanale, przedziurawienia (perforacji) kanałów.

Przebieg leczenia kanałowego

przebieg leczenia kanałowego Leczenie kanałowe, lub  inaczej endodontyczne, polega na usunięciu miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami i na koniec szczelnym zabezpieczeniu korony klinicznej zęba. W  zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:
 • otwarcie komory zębai usunięcie martwej lub żywej miazgi
 • opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia
 • osuszenie kanałów
 • wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakteriiz jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najlepszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest ciekła, termoplastyczna gutaperka.
 • wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kompozytowymi (plomba) lub uzupełnieniami protetycznymi.

Technologie stosowane w nowoczesnym leczeniu kanałowym

Nowoczesny mikroskop stomatologiczny

Nowoczesny mikroskop stomatologiczny Do leczenia kanałowego pod mikroskopem w naszej Klinice stosujemy mikroskopy Zeiss OPMI Pico to światowa optyka pozwalająca zobaczyć więcej, a widzieć więcej znaczy dokładniej leczyć. Mikroskop powiększa obraz i zwiększa precyzję leczenia. Umożliwia  odnajdywanie niewidocznych gołym okiem kanałów, udrażnianie kanałów niedrożnych, diagnostykę pęknięć i złamań korzenia, naprawę uszkodzeń zęba, wyjmowanie złamanych narzędzi lub wkładów koronowo – korzeniowych.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa Najnowocześniejsztym i doskonałym, dodatkowym badaniem rentgenowskim jest stomatologiczna tomografia wiązki stożkowej (z ang. Cone Bone Computered Tomography, w sktórcie CBCT). Badanie CBCT to trójwymiarowy, przestrzenny obraz dzięki czemu lepiej widać zmiany zapalne, złamania pionowe korzeni, dodatkowe kanały czy złamane narzędzia. Ponieważ jest to badanie warstwowe, nie ma problemu diagnostycznego wynikającego z nakładania się struktur anatomicznych, tak jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego, płaskiego zdjęcia rtg. Uwzględniając fakt, że rzetelna diagnostyka stanowi podstawę wszelkich dalszych poczynań terapeutycznych to badanie CBCT coraz częściej jest standardowym postępowaniem diagnostycznym przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe w koferdamie

Leczenie kanałowe w koferdamie Bardzo ważną czynnością przed podjęciem leczenia kanałowego jest odizolowanie zęba od środowiska jamy ustnej. Najskuteczniejsze zapewnienie suchości w obrębie leczonego zęba gwarantuje koferdam (ślinochron). Do zalet koferdamu należy również ochrona pacjenta przed narzędziami i płynami do odkażania kanałów. Leczenie w koferdamie przyczynia się również do skrócenia zabiegu, ponieważ nie ma konieczności wymiany wałków ligniny.

Pomiar długości kanału przy użyciu endometru

Pomiar długości kanału przy użyciu endometru Jednym z warunków prawidłowego leczenia endodontycznego jest ustalenie długości roboczej leczonego zęba. Długość robocza jest to odległość między punktem referencyjnym na koronie zęba, a otworem fizjologicznym kanału. W naszej klinice do określenia długości kanału wykorzystujemy endometr Raypex 6 firmy VDW . Endometry Raypex 6 pozwalają na dokładne i powtarzalne pomiary w trakcie leczenia kanałowego i są niezbędne w nowoczesnej endodoncji.

Opracowanie przy pomocy narzędzi rotacyjnych

Opracowanie przy pomocy narzędzi rotacyjnych Narzędzia kanałowe możemy podzielić na ręczne i maszynowe (rotacyjne). Narzędzia  różniące się grubością i kształtem – umożliwiają udrożnienie oraz poszerzenie światła kanału poprzez zeskrobanie z niego zębiny. Podczas opracowywania kanałów stomatolog najpierw sięga po narzędzie o najmniejszej średnicy, a następnie stosuje coraz większe rozmiary. Rozmiary narzędzi oznaczane są kolorami: różowym, szarym, fioletowym, białym, żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym i czarnym. Narzędzia rotacyjne (maszynowe) nadają precyzyjny kształt opracowywanego kanału oraz znacznie skracają czas zabiegu.

Wypełnienie kanałów ciekłą gutaperką

Wypełnienie kanałów ciekłą gutaperką Leczenie kanałowe w naszym Gabinecie finalizujemy poprzez wypełnienie opracowanych kanałów gutaperką na ciepło, do czego służy urządzenie SuepEndo B&L. Urządzenie SuepEndo B&L jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu umożliwia wprowadzenie uplastycznionego wypełnienia bezpośrednio do kanału korzeniowego zapewniając jego możliwie szybkie i precyzyjne wypełnienie. Dodatkową zaletą oferowanej metody jest plastyczność wypełnienia – gutaperka bardzo dobrze dopasowuje się do anatomicznego kształtu kanału zębowego, co pozwala uzyskać naprawdę szczelne wypełnienie na całej jego długości.

Najczęściej zadawane pytania dot. Leczenia kanałowego

Odpowiedź na pytanie o liczbę kanałów w jednym zębie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O ile liczba korzeni jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju zęba, o tyle liczba kanałów stanowi cechę osobniczą. (To znaczy, że u każdego pacjenta ten sam ząb może mieć inną liczbę kanałów.) Nie istnieje również żaden uniwersalny sposób rozchodzenia się kanałów w zębie. Tak naprawdę kanały mogą występować w różnej konfiguracji, co czyni leczenie endodontyczne bardzo wymagającym.

Kanały w zębie – możliwa konfiguracja

Jedna z konfiguracji kanałów w zębie zakłada, że z jednej komory zęba mogą wychodzić dwa oddzielne kanały, które w przestrzeni korzeniowej łączą się w jeden, a następnie w okolicach wierzchołka korzenia ponownie rozdzielają, tworząc tym samym dwa odrębne otwory.

Statystycznie najczęstsze są poniżej podane liczby kanałów:

Jedynki i dwójki górne i dolne: jeden kanał

Trójki górne i dolne: jeden kanał

Czwórki i piątki dolne: jeden kanał

Czwórki i piątki górne: dwa kanały

Szóstki, siódemki i ósemki: trzy lub cztery kanału, rzadziej jeden, dwa lub pięć

Liczba kanałów wpływa na stopień trudności oraz czas trwania leczenia.

Wraz z liczbą kanałów wydłuża się stopień trudności oraz  czas trwania zabiegu. A co za tym idzie, również cena zabiegu.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem zwyczajowo wykonywanym w znieczuleniu, co sprawia, że w jest ono w pełni bezbolesne.

Przez kilka dni po leczeniu kanałowym, w wyniku podrażnienia płynami do płukania, narzędziami do opracowania kanału i materiałami wypełniającymi, ząb może dawać niewielkie dolegliwości bólowe, może reagować bólem na nagryzanie lub na dotyk. Taka tkliwość zęba zwyczaj występuje przez 1-3 dni po leczeniu, rzadko przez 7-14 dni.

Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, budowy korzenni i stanu miazgi wewnątrz kanału korzeniowego. W nieskomplikowanych przypadkach wystarczy jedna wizyta, w trudniejszych dwie lub trzy wizyty.

Na koszt leczenia ma wpływ wiele czynników:

 1. Nowoczesne leczenie endodontyczne – kanałowe wymaga drogiego oprzyrządowania.
 2. W procesie leczenia używa się od kilku do kilkunastu specjalistycznych, precyzyjnych tytanowo-niklowych narzędzi w różnych rozmiarach. Są to kosztowne narzędzia renomowanych firm, których używa się w najlepszych gabinetach na świecie. Ich maksymalna żywotność to kilkukrotne użycie, jednak zdarza się, że po jednorazowym użyciu ulegają uszkodzeniu w kanale zęba.
 3. Leczenie kanałowe wymaga ok. 3 zdjęć RTG.
 4. Leczenie korzeni wymaga użycia wielu preparatów chemicznych, które wspomagają trwałość efektu leczenia.

Endodoncja charakteryzuje się wysoką skutecznością leczenia, o czym świadczy fakt, że aż w ok. 97% przypadków pacjent jest w stanie utrzymać leczony kanałowo ząb przez długi okres czasu. Tak naprawdę to, jak długo uda się utrzymać wyleczony ząb zależy od wielu czynników, m.in. szczelnej i wytrzymałej obudowy zęba po leczeniu oraz stanu dziąseł. Po zakończeniu leczenia stomatolog nie jest w stanie jednoznacznie określić, kiedy ząb będzie musiał zostać usunięty.

Niepowodzenia w leczeniu kanałowym wynikają najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni, które uniemożliwiają w pełni skuteczne przeprowadzenie pewnych procedur leczenia. Czasem nawet przy prawidłowo przeprowadzonym procesie postępowania, na skutek spadku odporności organizmu, czy ogólnoustrojowych infekcji może dojść do powikłań.

Mimo że leczenie endodontyczne może się nie udać, a ząb w ostatecznym rozrachunku i tak trzeba będzie usunąć, podjęcie ryzyka leczenia kanałowego i związanych z nim kosztów jest w pełni uzasadnione. Ekstrakcja zęba jest bowiem wyborem o wiele bardziej kosztownym i obarczonym znacznie większymi konsekwencjami. Koszt leczenia implantologicznego w przypadku pojedynczego braku zębowego sięga nawet kilku tysięcy złotych, zaś niewypełnienie luki pozostającej po usuniętym zębie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w łuku zębowym.

Ósemki są dodatkowymi zębami, natomiast jeżeli są prawidłowo, pionowo ustawione w łuku zębowym są tak samo wartościowym zębem jak każdy inny. Szczególnie wartościowe i potrzebne są w przypadku brakującej szóstki lub siódemki.

Zazwyczaj ósemki mają trudniejszą anatomię, bardziej zmienną liczbę kanałów i trudniejszy dostęp do kanałów. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala prawidłowo opracować i wypełnić wszystkie kanały, zwiększając szansę na długoletnie utrzymanie zęba.