Bemowodental

Protezy szkieletowe zalicza się do grupy nowoczesnych uzupełnień protetycznych, których podstawową zaletą jest brak skutków ubocznych użytkowania w obrębie tkanki podłoża oraz zachowanych zębów własnych pacjenta. Proteza szkieletowa jest protezą częściową, w minimalnym stopniu wykonaną z akrylu. Zasadniczą część protezy szkieletowej wykonuje się z metalu. Standardowo konstrukcja bazuje na metalowych klamrach, które obejmują zdrowe zęby i stabilizują protezę w miejscu. Mechanizm ten wykorzystuje siłę tarcia, jakie występuje pomiędzy ramionami klamer, a powierzchnią zęba filarowego, na którym opiera się szkielet protezy.

Wskazania

Protezy szkieletowe zaleca się przede wszystkim tym pacjentom, u których nie ma możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu przy pomocy implantów lub mostów protetycznych, a jednocześnie istnieje możliwość zamocowania szkieletu protezy na zachowanych zębach własnych.

Zalety protez szkieletowych

Protezy szkieletowe zawdzięczają swoją popularność licznym zaletom. Wśród nich wymienia się m.in.:
  • wysoką wytrzymałość mechaniczną,
  • dużą stabilność,
  • powstrzymywanie zębów własnych pacjenta przed przemieszczaniem się,
  • równomierne obciążenie podłoża przekładające się na wysoki komfort użytkowania.

Rodzaje protez szkieletowych

Obok tradycyjnych protez szkieletowych klamrowych istnieją również protezy szkieletowe w wariantach bezklamrowych. Wykorzystuje się w nich mocowania, takie jak zamki i zasuwy, które równolegle montuje się zarówno na koronach zębów, jak i na protezach. W zależności od braków w uzębieniu zamki i zasuwy sytuuje się zewnątrzkoronowo, wewnątrzkoronowo lub międzykoronowo. Protezy bezklamrowe są bardziej estetyczne, ponieważ zamki i zasuwy mocowane na koronach zębów łatwiej ukryć niż tradycyjne klamry. Ostatnim typem mocowań wykorzystywanym w protezach szkieletowych są mocowania teleskopowe. Mocowania teleskopowe są wygodne i elastyczne, jednak wymagają wcześniejszego okoronowania zębów tzw. koroną wewnętrzną. Korona wewnętrza jest najczęściej wykonywana z metalu i mocowana do zębów specjalnym cementem. Nakłada się na nią koronę zewnętrzną, również wykonaną z metalu, ale wykończoną porcelaną lub kompozytem. proteza szkieletowa klamrowa górna

Proteza szkieletowa klamrowa górna

 

Proteza szkieletowa klamrowa dolna

 

proteza szkieletowa bezklamrowa

Proteza szkieletowa bezklamrowa

 

Etapy wykonywania protez szkieletowych

Wykonanie protezy szkieletowej rozpoczyna przygotowawcze leczenie przedprotetyczne, w ramach którego:
  • wykonuje się zdjęcia pantomograficzne,
  • przeprowadza się leczenie ubytków próchnicznych,
  • przeprowadza się profesjonalną higienizację jamy ustnej.
Po zakończeniu leczenia przygotowawczego:
  • pobierane są wyciski anatomiczne wstępne,
  • pobierane s a wyciski czynnościowe na indywidualnej łyżce,
  • ustalany jest zgryz,
  • mierzona jest część metalowa protezy,
  • przymierzana jest próbna proteza.
Po ostatniej przymiarce i ewentualnych poprawkach pacjent otrzymuje gotową protezę szkieletową, która jest osadzana w jamie ustnej.