Bemowodental

Opryszczka a wizyta u stomatologa

opryszczka-a-wizyta-u-stomatologa

Opryszczka należy do grona najpopularniejszych i najczęściej występujących wśród ludzi wirusów. W większości przypadków opryszczka nie powoduje wystąpienia żadnych objawów, niekiedy jednak – może wywołać nieprzyjemne i delikatnie bolesne zmiany skórne w wargach lub jamie ustnej. Są one niekomfortowe także z uwagi na ich szpecący charakter. Osoby dotknięte opryszczką zastanawiają się czy nie koliduje ona z wizytą u dentysty i czy nie będą stanowić zagrożenia dla innych osób przebywających w gabinecie. W tym artykule przybliżamy ten temat podpowiadając na rozterki osób dotkniętych opryszczką.

Sposoby na zarażenie się opryszczką

Najczęściej opryszczka przenoszona jest drogą kropelkową. Z tego powodu zakażenie nią jest powszechne i może do niego dojść w rozmaitych okolicznościach. Wirus wnika do wnętrza organizmu człowieka za pośrednictwem błon śluzowych, mikroskaleczeń na powierzchni skóry, przez kontakt ze śliną lub innymi wydzielinami osoby chorej. Do zakażenia się opryszczką w zupełności wystarcza użycie tych samych naczyń, kosmetyków do ust lub dzielenie się posiłkiem.

Wirus opryszczki nigdy nie opuszcza organizmu człowieka. Większość czasu pozostaje jednak uśpiony w obrębie układu nerwowego, nie powodując żadnych istotnych objawów. Do jego aktywacji dochodzi jedynie w specyficznych warunkach, takich jak: obniżona odporność, nadmierny stres, zmęczenie, ekspozycja na promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatury. Ponadto czas miesiączkowania sprzyja aktywacji opryszczki.

Wizyta u dentysty z opryszczką

Osoby dotknięte opryszczką, u których wirus ten wywołuje widoczne objawy, nie powinny korzystać z usług dentysty, a w przypadku umówionego już terminu powinny zrezygnować z udziału w nim. Wirus opryszczki (HVS) rozprzestrzenia się bardzo szybko i pozostaje istotnym zagrożeniem dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu, szczególnie jeśli narażone będą na kontakt z dotkniętymi chorobą tkankami.

Zaleca się unikanie wizyty u dentysty nie tylko w momencie, gdy dojdzie do zmiany skórnej w obrębie ust – czyli gdy pojawią się charakterystyczne wykwity lub pęcherzyki. Również w okresie nawet 3 tygodni po ustąpieniu objawów należy zrezygnować z wizyty w gabinecie dentysty. Istotne jest w tym przypadku zarówno zdrowie nasze własne, jak i innych osób, z którymi mielibyśmy kontakt – lekarzem dentystą, pracownikami gabinetu oraz innych pacjentów oczekujących na wizytę.

Gdy wirus opryszczki pozostaje w ukryciu, nie daje żadnych widocznych symptomów (czyli jest w formie uśpionej), nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy mogli odwiedzić gabinet dentystyczny. Warto co prawda zachować wszelkie niezbędne środki ostrożności, a osoby które niedawno przeszły opryszczkę mogą poinformować o tym fakcie pracowników gabinetu. Nie powinno to jednak szczególnie wpłynąć na przebieg wizyty i warunki jej realizacji.