Technika wykonywania endokoron jest bardzo podobna do techniki wykonywania wkładów koronowych. To, co odróżnia od siebie oba systemy wypełnień to zastosowanie. O ile wkłady koronowe doskonale zastępują tradycyjne wypełnienia stomatologiczne w przypadku zębów z rozległymi ubytkami, o tyle endokorona umożliwia wzmocnienie zębów leczonych kanałowo oraz ich zabezpieczenie przed dalszymi zanieczyszczeniami. Od wkładów typu inlay i overlay odróżnia ją także objętość.
Wskazaniem do zastosowania endokorony jest rozległa utrata tkanek twardych zęba po leczeniu kanałowym. Endokorony stosuje się w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych.
Wśród licznych zalet endokoron na uwagę zasługują m.in.:
Założenie endokorony wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Podczas pierwszej wizyty (już po zakończeniu leczenia kanałowego) lekarz przygotowuje ząb do osadzenia endokorony poprzez usunięcie zagrożonych popękaniem cienkich ścianek naturalnej korony i nadanie ubytkowi odpowiedniego kształtu. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego technik przygotuje wypełnienie. Podczas tej samej wizyty stomatolog dobiera kolor endokorony, a ubytek zabezpiecza opatrunkiem tymczasowym.
Podczas drugiej wizyty w gabinecie lekarz usuwa opatrunek tymczasowy z zęba i osadza endokoronę zabezpieczając ją przy pomocy specjalnego cementu.
BemowoDental Clinic
ul. Batalionów Chłopskich 74
01-308 Warszawa
pon-pt 9:00 – 21:00
sobota 9:00 – 16:00