Bemowodental

Inlay, Onlay i Overlay to określenia odnoszące się do wkładów koronowych, które stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych wypełnień stomatologicznych. Ich główną zaletą jest możliwość dokładnej rekonstrukcji anatomicznego kształtu zęba. Ponadto wkłady koronowe inlay, onlay i overlay charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, estetyką i trwałością.

inlay onlay overlay

Wkłady koronowe inlay, onlay i overlay przypominają tradycyjne plomby z kompozytu, ale różnią się od nich techniką wykonania. Podczas gdy wypełnienie kompozytowe nakłada się i utwardza warstwami, wkłady koronowe są przygotowywane w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków zębów pacjenta. Następnie gotowe wkłady są „wklejane” w miejsce brakującej tkanki. Wypełniania inlay, onlay i overlay mogą być wykonywane z porcelany, materiałów na bazie żywic oraz stopów złota.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania wkładu koronowego są rozległe ubytki na powierzchniach żujących i stycznych w zębach przedtrzonowych i trzonowych.

Zalety wkładów koronowych

Wkłady koronowe typu inlay, onlay i overlay zawdzięczają swoją popularność licznym zaletom. Wśród podstawowych wymienia się:

  • możliwość idealnego odwzorowania anatomicznego kształtu zęba (bruzd, guzków i zagłębień), co pozwala na dopasowanie rekonstruowanego zęba do zębów sąsiednich i przeciwstawnych w sposób nie rzutujący na naturalne warunki zgryzowe pacjenta,
  • możliwość precyzyjnego zrekonstruowania miejsc stycznych z sąsiednim zębem lub zębami, co bywa bardzo trudne do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych wypełnień kompozytowych,
  • możliwość zastosowania w przypadku ubytków poddziąsłowych,
  • ochronę przeciwpróchniczą zęba – ze względu na technologię wytwarzania wkłady koronowe są znacznie twardsze od standardowych wypełnień stomatologicznych, dzięki czemu nie powstają w nich mikroszczeliny sprzyjające powracaniu próchnicy.

Etapy wykonania

inlay onlay overlay

Wykonanie wkładu koronowego wymaga dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta: Podczas pierwszej wizyty stomatolog czyści ząb z próchnicy i nadaje ubytkowi odpowiedni kształt, na koniec tego etapu pobiera wycisk dla technika. Podczas tej samej wizyty ustala się również kolor przyszłego wypełnienia, a ubytek zabezpiecza tymczasowym opatrunkiem.

Druga wizyta: Podczas drugiej wizyty wkład koronowy zostaje osadzony w zębie i zabezpieczony przy pomocy specjalnego cementu.