Bemowodental

Korona porcelanowa na złocie nazywana inaczej koroną na podbudowie ze złota to struktura protetyczna o charakterystyce zbliżonej do korony porcelanowej na stali. Korony na złocie są bardzo wytrzymałe i pozwalają uzyskać satysfakcjonujący efekt estetyczny. To, co odróżnia je od koron na podbudowie ze stali to obecność w podbudowie metali szlachetnych, takich jak złoto i platyna.

Zalety koron porcelanowych na złocie

Zastosowanie złota w podbudowie koron porcelanowych wiąże się z wieloma korzyściami. Jako materiał biozgodny złoto zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej, zaś jako materiał szlachetny zapobiega zjawisku tzw. wędrówki jonów w jamie ustnej, którego rezultatem może być ściemnienie dziąsła nad koroną. Dodatkową zaletą koron porcelanowych na złocie jest bardziej korzystna niż w przypadku koron na podbudowie metalowej kolorystyka. To dzięki obecności złota w podbudowie korona wygląda bardziej naturalnie i lepiej odbija światło, co czyni ją relatywnie dobrym rozwiązaniem w przypadku odbudowy zębów przednich.

Zastosowanie

Ze względu na swoją budowę – podobnie jak korony na stali – korony porcelanowe na złocie są szczególnie polecane w przypadku odbudowy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Za ich zastosowaniem przemawia trwałość struktury protetycznej oraz jej odporność na uszkodzenia mechaniczne spowodowane rozgryzaniem i żuciem pokarmów. Korony na podbudowie ze złota wykonuje się zarówno jako korony pojedyncze, jak i jako mosty protetyczne. Rzadko mocuje się je na implantach.