Bemowodental

Licówki pełnoceramiczne to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego przyjmującego postać cienkich płatków porcelany przyklejanych do zewnętrznej powierzchni zębów. Licówki można aplikować na dowolną ilość zębów, przy czym najczęściej wykonuje się je w tzw. granicach śmiechu, a więc na przestrzeni dolnego i górnego łuku zębowego odsłanianej przez pacjenta w szerokim uśmiechu.

Ze względu na wysokie walory estetyczne oraz możliwość uzyskania naturalnego wyglądu zębów licówki coraz częściej znajdują zastosowanie także w stomatologii estetycznej. Dzięki nim możemy poprawić estetykę uśmiechu maskując jego drobne mankamenty i niedoskonałości – od przebarwień, przez poszczepione końcówki zębów, aż po diastemę.

Wskazania do wykonania licówek

licówki pełnoceramiczne

Wykonanie licówek pełnoceramicznych zaleca się w sytuacji, kiedy:

  • na zębach są widoczne trwałe i rozległe przebarwienia, których nie jesteśmy w stanie usunąć podczas zabiegu gabinetowego wybielania zębów,
  • na wargowej części zębów widoczne są nieestetyczne wypełnienia stomatologiczne,
  • zęby są nadłamane lub pęknięte na skutek uszkodzeń mechanicznych,
  • zęby są starte,
  • zęby są krzywe, nierówne lub mają niewłaściwy kształt,
  • między zębami widoczne są duże przerwy, licówki pozwalają zamaskować nie tylko diastemę (szparę pomiędzy górnymi jedynkami), ale również szpary pomiędzy pozostałymi zębami.

Zalety licówek pełnoceramicznych

zalety licówek pełnoceramicznych

Licówki pełnoceramiczne wykonuje się z ceramiki skaleniowej. Są one cenione za:

  • biozgodność – licówki pełnoceramiczne są w pełni kompatybilne z tkankami zęba, materiał z którego zostały wykonane jest całkowicie neutralny dla organizmu pacjenta;
  • transparentność – licówki pełnoceramiczne charakteryzują się bardzo wysokim stopniem przezierności, który odpowiada przezierności zębów własnych;
  • wysoką szczelność brzeżną;
  • stabilność koloru – materiał, z jakiego wykonuje się licówki pełnoceramiczne jest odporny chemicznie, a jednocześnie pozbawiony porów, licówki ceramiczne charakteryzują się również bardzo niską nasiąkliwością, dzięki czemu nie przyjmują barwników z jedzenia;
  • niską podatność na odkładanie się płytki nazębnej;
  • niewielki zakres ingerencji w tkanki twarde zęba – zakres preparacji tkanek zęba w przypadku osadzania licówek pełnoceramicznych jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku innych uzupełnień protetycznych mających na celu poprawę estetyki zęba;
  • twardość;
  • wysoką estetykę efektu końcowego.

Etapy wykonania

Założenie licówek pełnoceramicznych wymaga minimum dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszą wizytę powinniśmy się zgłosić już po wykonaniu zabiegu higienizacji jamy ustnej (usunięciu kamienia nazębnego) i z wyleczonymi wszystkimi zębami. Można również rozważyć gabinetowe wybielanie zębów przed założeniem licówek, co pozwoli nam uzyskać jeszcze lepszy efekt wizualny.

Pierwsza wizyta: Podczas pierwszej wizyty w gabinecie nasze zęby zostaną przygotowane do założenia licówek. Wiąże się to z delikatnym oszlifowaniem powierzchni wargowej zęba. Następnie stomatolog pobiera wycisk zębów, na podstawie którego technik dentystyczny przygotowuje licówki.

Podczas pierwszej wizycie w gabinecie konsultowany jest również kolor licówek, w wyborze którego pomaga symulacja komputerowa obrazująca efekt końcowy. Jeśli ze względu na stan zębów niezbędne jest założenie licówek tymczasowych, które będą chroniły żeby do czasu drugiej wizyty w gabinecie są one zakładane od razu.

Druga wizyta: Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje podczas drugiej wizyty licówki pełnoceramiczne są cementowane do zębów, a my możemy się już cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

Trwałość

Trwałość licówek ceramicznych i pełnoceramicznych szacuje się na okres od 15 do 20 lat. W celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji uzupełnienia protetycznego w postaci licówek niezbędne są regularne wizyty w gabinecie, a w razie potrzeby bieżące leczenie ubytków.