Bemowodental

Korony porcelanowe na stali inaczej nazywane koronami na podbudowie metalowej to struktura protetyczna, dzięki której możemy odbudować tkanki zęba utracone w wyniku urazu lub na skutek choroby próchniczej. Podstawę korony porcelanowej na podbudowie metalowej stanowi stal stomatologiczna, na którą napala się porcelanę. Po osadzeniu korony na zębie element wykonany ze stali staje się całkowicie niewidoczny.
 
korona porcelanowa na stali

Wskazaniem do zastosowania koron porcelanowych na stali są duże ubytki tkanek twardych uniemożliwiające osadzenie wypełnienia, a także przebarwienia wywołane silną fluorozą, leczeniem tetracyklinami oraz śnienie zębów, do jakiego dochodzi po leczeni endodontycznym.

Co przemawia za wyborem korony porcelanowej na stali?

Większość pacjentów decyduje się na korony na podbudowie metalowej ze względu na ich relatywnie niską cenę, która idzie w parze z bardzo wysoką wytrzymałością struktury protetycznej oraz możliwością uzyskania satysfakcjonującego efektu estetycznego. Ze względu na swoją budowę korony porcelanowe na stali bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku odbudowy odcinków bocznych łuku zębowego, a więc zębów przedtrzonowych i trzonowych. Korony na podbudowie metalowej stosuje się także do rekonstrukcji zębów przednich, jednak w aspekcie estetycznym ustępują one koronom pełnoceramicznym. Jest to wynik zastosowanej podbudowy metalowej, która zmienia pracę światła w koronie i nie pozwala uzyskać efektu przezierności, naturalnego dla wielu zębów.