Bemowodental

Zmiana koloru zęba po leczeniu kanałowym — czy można go wybielić?

przebarwione zęby

Leczenie kanałowe często jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie wyrwania chorego zęba i powstania ubytków w uzębieniu. Dobrze wyleczony kanałowo ząb może służyć przez wiele lat, jednak często zdarza się, że z czasem ulega przebarwieniu. Osoby, które chcą cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, często zastanawiają się, czy taki ząb można wybielić.

Dlaczego po leczeniu kanałowym ząb może zmienić kolor?

zestawienie przebarwionych zębów i wybielonychPrzebarwienie zęba po leczeniu kanałowym było zjawiskiem częstszym, kiedy zabieg wykonywano metodami tradycyjnymi z użyciem środków, które mogły przyczynić się do zmiany koloru zęba. Aktualnie dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny może korzystać z narzędzi, które znacznie ograniczają takie zjawisko.

Czasem jednak nawet pomimo zastosowania najlepszej jakości środków, ząb po leczeniu kanałowym może się przebarwić. Czynniki, które sprzyjają przebarwieniom to między innymi:

  • krwotoki z miazgi w trakcie leczenia;
  • uraz zęba;
  • leki i materiały, wykorzystywane do odbudowy zęba po zakończeniu leczenia;
  • zakażenia w kanale korzeniowym;
  • niedostateczne usunięcie resztek miazgi lub nerwu w trakcie poprzedniego leczenia kanałowego;
  • nieszczelne wypełnienie.

Czy martwe zęby można wybielić?

Wybielanie zębów, które przebarwiły się po leczeniu kanałowym to jedna z najpopularniejszych metod przywracania atrakcyjnego kolorytu i pięknego uśmiechu. Wśród nowoczesnych metod wybielania zębów wyróżniamy wybielanie metodą Beyond, które polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu o działaniu rozjaśniającym koloryt. Efekt wybielania jest następnie aktywowany przy pomocy światła, dostarczanego z akceleratora Beyond. Celem użycia światła jest przyspieszenie procesu wybielania i szybsze osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.

Wybielanie zębów martwych, aby było skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Cały zabieg powinien być poprzedzony higienizacją oraz diagnostyką, mającą na celu sprawdzenie ogólne stanu jamy ustnej. Aktualnie metoda wybielania zębów Beyond uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych.

Czy można wybielić martwy ząb domowymi sposobami?

Wybielanie zębów domowymi metodami sprawdzi się tylko wtedy, gdy problemem są zmiany zewnętrzne, takie jak przebarwienia, powstałe np. w wyniku picia kawy, herbaty czy wina. Niektóre pasty ścierające mogą pomóc także w ścieraniu cienkiej warstwy kamienia nazębnego.

W przypadku zębów kanałowych przebarwienia rzadziej są wynikiem stylu życia, a częściej związane są z innymi czynnikami. Dlatego wybielanie zęba martwego powinno odbywać się tylko w specjalistycznym gabinecie dentystycznym.

Jakie są efekty wybielania zębów po leczeniu kanałowym?

W większości przypadków wybielanie zęba martwego przynosi bardzo dobre rezultaty. Wykonanie zabiegu w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym przez doświadczonego lekarza zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i wysoką skuteczność wybielania.  Każda osoba, która chce wybielić przebarwiony ząb, powinna skontaktować się z lekarzem w celu uzgodnienia metody oraz całego przebiegu zabiegu.